Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jaroszowie

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18

Licznik odwiedzin

© 2009-2022 by GPIUTMD

Dnia 29 kwietnia br. w przeddzień świąt majowych społeczność ZSP w Jaroszowie po raz kolejny wyruszyła w majowym Patriotycznym Korowodzie Radości.

Mamy szczególne powody do tego, aby manifestować swoją radość właśnie w maju. W tym roku wszystkie wartości, o które walczyli nasi przodkowie nabrały wyjątkowego wydźwięku. Obchodzimy te święta w obliczu aktualnych wydarzeń na świecie:

- problemu emigracji ludności – szukającej godnego życia i bezpieczeństwa, uciekając przed wojną i jej okrucieństwami;

- prawa do bezpiecznego życia w wolnej ojczyźnie, której symbolem jest flaga, hymn i godło i duma z dokonań przodków;

- prawa do życia w praworządności, która daje poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

Zanim wyruszono w pochodzie, na podwórku szkolnym odbył się uroczysty apel, który poprowadzili uczniowie: Przemysław Januś i Aleksander Kowalski. Przedstawiając krótki rys historyczny, przypomnieli uczniom, dlaczego świętujemy dzień 1, 2 i 3 maja.

Dzień 1 maja to dla nas Polaków podwójne święto. Polska stała się oficjalnym i równoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Stało się tak na skutek przeprowadzonego w 2003 roku ogólnonarodowego referendum, w którym obywatele pozytywnie opowiedzieli się za przystąpieniem Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej. To również Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto wprowadzone w 1889 roku dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

Dzień 2 maja obchodzimy święto flagi, Dzień Polonii i Polaków za granicą. Święto zostało wprowadzone w 2004 roku i nabiera dla nas coraz większego znaczenia, szczególnie dlatego, że coraz więcej naszych rodaków emigruje z kraju, a swoją przynależność do narodu polskiego manifestuje poprzez barwy narodowe na flagach, sztandarach i emblematach. Uczymy się  szacunku do symboli narodowych, pamiętając, że są one również świadectwem polskiej waleczności i godności.

Dzień 3 maja przypominamy naszym rodakom i Europejczykom, że to właśnie w Polsce po raz pierwszy zatwierdzono ustrój konstytucyjny. Wspominamy dzieło reformatorów Sejmu Wielkiego, na mocy którego polscy patrioci próbowali ratować suwerenność naszej ojczyzny, wprowadzając trójpodział władzy, przywracając dziedziczność tronu, znosząc liberum veto. Ta Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 była nowoczesną, spisaną konstytucją-pierwszą w Europie a drugą na świecie. W pamięci przywołujemy bohaterów tamtych czasów: Marszałka Sejmu Wielkiego – Stanisława Małachowskiego, autorów Ustawy Zasadniczej: Hugo Kołłątaja, Stanisława Staszica i Ignacego Potockiego.

W apelu wystąpiła Aleksandra Hućko, Zuzanna Gesing - Miśkiewicz, Patrycja Kowalczyk, Magdalena Tokarz, Zuzanna Pikuła, Ignacy Pieszko, Julia Świątkowska i śpiewająca klasa V, oraz wszyscy uczniowie, którzy z zapałem śpiewali „Mazurka 3 Maja”.
A potem, wszyscy wyruszyli ulicami Jaroszowa przystrojeni w barwy narodowe:

klasy 1-3 maszerowały z kwiatami i chorągiewkami;

klasa 4 prezentowała różne zawody;

klasa 5 w białych i czerwonych kapeluszach to strefa kibica;

klasa 6 w strojach galowych z dumą niosła transparent „Witaj majowa jutrzenko”;

klasa 7a prezentowała transparent „2 Maja – święto flagi”;

klasa 7b prowadziła korowód w strojach wojskowych;

klasa 8a zaprezentowała się z flagami;

klasa 8b – dziewczęta w wiankach, a chłopcy z czerwonymi krawatami.

Wszyscy prezentowali się pięknie! I wzbudzili żywe zainteresowanie mieszkańców wsi, którzy pozdrawiali swoje dzieci z okien mieszkań.

Nad całością czuwali nauczyciele organizujący tę uroczystość: Agnieszka Nowacka, Małgorzata Januś, Joanna Pietras i Gabriela Ścigajło.