W dniach 24 - 25.09.2018 r. uczniowie z kl. IIa i IIIa z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jaroszowie wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa  „Salamandra" w Myśliborzu.

W ramach projektu „Dla Ziemi” uczestniczyli w kilku bardzo ciekawych i wartościowych warsztatach.

Jak powstaje wulkan?  Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat wulkanu. Następnie pod okiem pani prowadzącej zajęcia, dzieci przeprowadziły eksperyment, dzięki któremu doprowadziły do „wybuchu wulkanu”.

Jak powstaje mydło? Podczas zajęć, młodzi naukowcy po raz pierwszy mieli kontakt z pierwszymi doświadczeniami chemicznymi i fizycznymi. Posługiwali się wagą, mieszali bezpieczne składniki. Efektem dokonań były pachnące, kolorowe, o ciekawych kształtach mydełka.

Warsztaty pt. „Jak powstaje papier czerpany”. Wszyscy byli bardzo zainteresowani pokazem zaprezentowanym przez panią z Centrum Edukacji Ekologicznej, po czym dzieci miały  możliwość samodzielnego wykonania papieru czerpanego, a następnie zaprezentowały się plastycznie na wykonanych kartkach nt. „Jesienne barwy”.

Niezwykle ciekawe okazały się dla uczniów zajęcia, podczas których prowadziły obserwacje życia mrówek w formikarium. Dowiedzieli między innymi jak rozróżnić  mrówkę „królową" od  robotnicy oraz jakie części możemy wyróżnić w budowie tego owada.

Zajęcia plastyczno-techniczne, na których wykonały „Eko – misia” również cieszyły się uznaniem wśród dzieci. Uczniowie wycinali, kolorowali, ozdabiali, „ubierali”… swoje misie.

Dzieci wróciły z warsztatów z uśmiechem na twarzy oraz licznymi wytworami w ręku. Własnoręcznie wykonane mydełko, kartka z papieru czerpanego czy ekologiczny miś na długo będą im przypominały pierwszy dwudniowy wyjazd szkolny. Opiekunami na warsztatach były wychowawczynie: Barbara Zbrożek i Dominika Pieszko oraz nauczyciel przyrody Dorota Burzyńska.