W ostatnim tygodniu września, uczniowie z obu klas piątych z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego wraz z opiekunami wyjechali do CEEiK „Salamandra” w Myśliborzu na dwudniowe warsztaty.

W czwartek – 27 września – uczniowie zostali podzieleni na grupy i wzięli udział w warsztatach ph. „Mydło – otrzymywanie i własności” oraz w zajęciach laboratoryjnych ph. „Tkanki - mikroskopowanie tkanek roślinnych”. Dużą kreatywnością wykazali się uczniowie szczególnie podczas zajęć artystycznych z lepienia i ozdabiania wytworów z gliny.

Bardzo atrakcyjna formuła zajęć wypełniła czas, aż do godzin popołudniowych. Ponieważ pogoda była piękna i typowa dla „polskiej jesieni”, uczniowie wybrali się jeszcze ma spacer, podczas którego zbierali kasztany i żołędzie dla leśnej zwierzyny na zimę.

Wieczorem, dziewczęta przygotowały dyskotekę i słodki poczęstunek dla swoich kolegów z okazji Dnia Chłopaka.

Natomiast w piątek, po porannej tanecznej gimnastyce, uczniowie wzięli udział w warsztatach w szkliwieniu i ozdabianiu swoich małych dzieł z gliny, aby przygotować je do ostatniego etapu, czyli wypalania.

Po obiedzie, piątoklasiści wzięli udział w 4 godzinnych zajęciach terenowych ph. „Rozpoznawanie roślin zielnych i runa leśnego na podstawie przewodników”. Uczniowie, wspólnie z paniami instruktorkami, wypełniali karty pracy i dokonywali samodzielnie pomiarów dendrometrycznych drzew.

Również z tych zajęć uczniowie zebrali i przywieźli do Jaroszowa kilkadziesiąt kilogramów kasztanów.

To był pierwszy taki wyjazd uczniów z klas 5 do Myśliborza, ale na pewno nie ostatni. Warto podkreślić, że podczas dwudniowego wyjazdu uczniowie nie korzystali z telefonów komórkowych, a czas wypełniły im gry i zabawy, które sprzyjały przede wszystkim integracji i lepszemu poznaniu się. Do domów dzieci przywiozły pamiątkowe mydełka glicerynowe, a za kilka dni zostaną do szkoły jeszcze dowiezione gliniane tabliczki.

Uczniowie byli pod opieką nauczycielek: Doroty Burzyńskiej, Joanny Pietras i Moniki Bytnar – Gołembiowskiej.