W ramach „Dnia Krajobrazu” obchodzonego 20 października,  uczniowie z kl. 7 z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jaroszowie, pod opieką nauczycielki biologii - Doroty Mielcarek, udali się na wędrówkę szlakiem przydrożnych kapliczek i pięknych pałaców.

Za cel obraliśmy pseudoklasycystyczny XIX - wieczny pałac w Morawie, który jest miejscem spotkań i wymiany kulturowej polsko- niemiecko i – czeskiej oraz działalności charytatywnej fundacji „Świętej Jadwigi”, założonej przez panią Mellitę Sallai, która jest potomkinią ostatnich właścicieli  pałacu, którzy opuścili obiekt w 1945 roku, pod koniec drugiej wojny światowej.

Droga do pałacu wiodła przez piękne jesienne pola i cudne krajobrazy. Przydrożne kapliczki mówiły nam, że jesteśmy pod „specjalną opieką”. A sama wieś - Morawa przywitała nas rżeniem wspaniałych klaczy i ogierów „Stadniny Morawa”, które wygrały niejedną międzynarodową  konkurencję. Koniki dały się pogłaskać i nakarmić. Pani Dorota opowiedziała uczniom o historii tego niezwykłego i pięknego miejsca oraz niezwykłej faunie i florze dwunastohektarowego parku oraz stawu okalającego pałac. Pogoda była cudna i wrażenia takie same. Zachęcamy wszystkich na spacery do Morawy o każdej porze roku.