Dnia 8 i 9 listopada 2018 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Jaroszowie rozbrzmiewały dźwięki pieśni patriotycznych.

W tych dniach odbywał się bowiem - tradycyjny już - Festiwal Piosenki Patriotycznej. Uczniowie każdej klasy: od I szkoły podstawowej po III gimnazjum prezentowali różnorodne pieśni i piosenki.

Pierwszego dnia odbył się uroczysty apel z okazji 100. rocznicy odzyskania  przez Polskę niepodległości. Uczniowie najstarszych klas zaprezentowali krótką historię Polski od lat najdawniejszych, poprzez te najtrudniejsze – lata rozbiorów - do roku 1918, gdy Polska była znów wolna. Następnie uczniowie klas VI-VIII szkoły podstawowej i kl. III gimnazjum zaprezentowali znane utwory patriotyczne, a zebrani chętnie się do śpiewu włączali.

Dyrektor szkoły - Beata Jankiewicz podkreśliła znaczenie Święta Niepodległości w życiu każdego Polaka, a także podziękowała wszystkim klasom za przygotowanie obchodów. Ksiądz proboszcz Marek Krysiak natomiast zwrócił uwagę na szczególny charakter uroczystości i na jej historyczny wymiar. Wśród zaproszonych gości były także panie z Koła Gospodyń, które ze wzruszeniem śpiewały razem z młodzieżą.

W piątek – 9 listopada o godz. 11.11 odświętnie ubrani  uczniowie szkoły zebrali się na podwórku szkolnym i uroczyście odśpiewano 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” włączając się w bicie "Rekordu dla Niepodległej". Następnie swoje zdolności wokalne zaprezentowali uczniowie z klas I-V. Zebrani wysłuchali piosenek znanych i nieznanych – okazało się, że piosenki patriotyczne cały czas powstają, o czym przekonali nas uczniowie klasy II i III.